W obecnych czasach problem uzależnień przybrał niewyobrażalne rozmiary. Coraz więcej osób boryka się z niszczycielskimi nałogami, które skutecznie przejmują kontrolę nad ich życiem. Niemniej jednak wzrasta również znaczenie ośrodków leczenia uzależnień, zarówno tych, które są prywatne jak i tych, które działają na podstawie umowy z NFZ. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze zdarza się tak, że uzależniony doskonale zdaje sobie sprawę z tego, kiedy jest idealny moment ku temu, by zgłosić się po pomoc. Nie da się bowiem ukryć, że osoby uwikłane w problem nałogu nie są wstanie kontrolować siebie i swojego zachowania. W efekcie ciężko jest ich nawet przekonać do leczenia w ośrodku. Warto jednak wiedzieć, kiedy odwyk jest wyższą koniecznością.

Kiedy odwyk jest ostatnią szansą na ratunek osoby uzależnionej?

Nie da się ukryć, że odwyk Charcice czy w każdej innej miejscowości, dla wielu uzależnionych, a także ich rodzin nie jest priorytetowym wyborem. Niestety, zwykle uzależnieni wraz ze swoimi bliskimi mają nadzieję na to, że będą oni w stanie samodzielnie rozwiązać zaistniały problem. Jest to oczywiście przekonanie jak najbardziej złudne. Nałóg jest chorobą psychiki, a to z kolei oznacza, że nie da się go zażegnać bez odpowiedniej, profesjonalnej pomocy. Niemniej jednak bardzo łatwo da się zauważyć moment, w którym uzależnienie całkowicie wymyka się spod kontroli. Zwykle jest to również moment, w którym osoba uzależniona zdecydowała się całkowicie poddać i nałóg zawładnął jej myślami i całym życiem. W takich sytuacjach, to właśnie leczenie odwykowe i całkowite oczyszczenie organizmu z toksycznej substancji staje się jedynym, słusznym rozwiązaniem. 

Gdzie zgłosić się na leczenie odwykowe?

Wiedza o sposobie, w jaki ośrodki leczenia uzależnień pomagają osobom uwikłanym w sidła nałogu dalej nie jest utrzymana na wystarczającym poziomie. Okazuje się, że zbyt mało również informacji jest udzielanych odnośnie tego, w jaki sposób można uzyskać tam pomoc. Wobec tego niektóre kliniki jak np. ośrodek leczenia uzależnień Dębica czy wiele innych placówek udostępnia wszystkie najważniejsze informacje na swojej stronie głównej, a także umożliwia kontakt telefoniczny lub bezpośredni. Wówczas wystarczy bowiem zadzwonić lub napisać i zarezerwować sobie miejsce na turnus odwykowy w jednym z ośrodków. Warto również pamiętać, że w tej sytuacji każda zwłoka działa na niekorzyść osoby uzależnionej. Konieczne więc jest podjęcie szybkiej decyzji o leczeniu i powrocie do normalnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *